Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które chcemy, aby od 30 czerwca 2023 roku miały wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

Nasza szkoła w ramach programu otrzymała dofinansowanie w kwocie 83 100,00zł. Dzięki tym pieniądzom uczniowie mają możliwość uczestniczyć w zajęciach technicznych, z robotyki (z elementami VR i druku 3D) i audiowizualnych.

W ramach dofinansowania szkoła zakupiła następujące produkty:

• Drukarka 3D Banach School (1 szt.)
  • Walizka z długopisami 3D Banach School (2 szt.)
  • Filament 1kg (3 szt.)
  • Zestaw FORBOT Mistrz Arduino poziom I i II (15 szt.)
  • Zestaw do lutowania FORBOT Mistrz lutowania – stacja Hotair 858D (2 szt.)
  • Zestaw okularów Class VR-4 Premium VCR-CSR-4 w skrzyni (1kpl = 4 szt.)
  • Laptop do drukarki 3D (1 szt.)
  • Kamera sferyczna 360 stopni Ricoh Theta Z1 (1 szt.)
  • Mikrofon kierunkowy/pojemnościowy NOXO IW 100 (1 szt.)
  • Waga laboratoryjna/jubilerska Steinberg SBS-LW-3000N biała (1 szt.)
  • Tablica magnetyczna suchościeralna 140×120 biała (1 szt.)
  • Oprogramowanie CORINTH pakiet wszystkich przedmiotów (modele w aplikacji 3D) (1 szt.)
  • Statyw do aparatu fotograficznego z funkcją kamery (1 szt.)
  • Mikroport bezprzewodowy BOYA BX-WM4 PRO K1 (1 szt.)
  • Stabilizator do aparatu fotograficznego Canon NKD (gimbal) (1 szt.)
  • Mikroskop Bresser Biolux Touch 5 MP HDMI (1 szt.)
  • Gablota zamykana 120x80x25 (1 szt.)
  • Gablota zamykana (120x80x3 (3 szt.)
  • Stół warsztatowy z automatycznie regulowaną wysokością (1 szt.)