Klasowa Wigilia bez plastiku

Nasza szkoła w tym roku po raz drugi bierze udział w ogólnopolskiej akcji “Wigilia klasowa bez plastiku”.

Zachęcamy, aby wszystkie organizowane wigilie w szkole, odbyły się bez używania plastikowych talerzyków, kubeczków czy sztućców, a namawiamy, aby wszyscy przynieśli ze sobą szklane naczynia, talerzyki i kubki oraz metalowe sztućce.

Dlaczego? Bo plastikowe talerzyki, widelczyki i kubeczki będą używane przez każdą osobę zaledwie 2-3 godziny, a w środowisku rozkładać będą się od 100 do 1000 lat. Poza tym, po plastikowej wigilii, jedna klasa jest w stanie zapełnić plastikowymi odpadami ogromny wór na śmieci, a jak w szkole jest więcej klas… to mamy wiele pełnych worków. Szkół w całej Polsce jest zaś ponad 35 tys. Łatwo policzyć, ile worków odpadów powstanie w ciągu jednego dnia, w ciągu zaledwie kilku godzin.

Myśląc o nas, ale i o przyszłych pokoleniach, aby miały szanse żyć w czystym środowisku, musimy działać tu i teraz. Każda mała rzecz, każdy mały gest, każda mała akcja liczy się, by ratować naszą planetę!

Agnieszka Skowrońska     14 grudnia 2022